Odia News Portal

ଭାରତରେ ଏମିତି ଏକ ସହର,ଯେଉଁଠି ମାଂସ ବିକିବା ଓ ଖାଇବା ମନା

ଗୁଜୁରାଟର ପଲିତାନା ସହର ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଏକମାତ୍ର ଶାକାହାରୀ ସହର। ଯେଉଁଠି ଆମିଷ ପୁରା ନିଷିଧ । ୨୦୧୪ ରେ ଗୁଜୁରାଟ ସରକାର ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶାକାହାରୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏଠାରେ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଜୈନ ଧର୍ମର ଅନୁଗାମୀମାନେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି । ଏହା ଶୁଣି ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିବା ସତ କିନ୍ତୁ କଥାଟି ସତ । ଭାରତର ଏକମାତ୍ର ସ୍ଥାନ ଯାହାକି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶାକାହାରୀ । ଏହି ସହରରେ ମାଂସ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ହୁଏତ ଭାବୁଥିବେ ଯେ ଏହା କିପରି ହୋଇପାରେ, ପ୍ରକୃତରେ ଏଠାରେ କୈାଣସି ନନ୍‌-ଭେଜ୍ ଭୋଜନକାରୀ ନାହାଁନ୍ତି? ଏସବୁ କେତେବେଳେ ଏବଂ କିପରି ସମ୍ଭବ ହେଲା ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ପଲିତାନା ସହରରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଜୈନ ମନ୍ଦିର ରହିଛି। ଏହି ସହର ଗୁଜୁରାଟର ଭବନଗର ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏଠାରେ ଶତ୍ରୁଜୟର ପାହାଡ ଅଛି । ଏହା ହେଉଛି ଦୁନିଆର ଏକମାତ୍ର ପାହାଡ ଯେଉଁଠାରେ ୯୦୦ ରୁ ଅଧିକ ମନ୍ଦିର ଅଛି । ୨୦୧୪ ରେ, ଶହ ଶହ ଜୈନ ଭିକ୍ଷୁ ଏବଂ ସାଧୁମାନେ ଏଠାରେ ଭୋକ ଉପାସରେ ଯାଇ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଦେବା ସହ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଦାବି କରିଥିଲେ। ସାଧୁସନ୍ଥଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନଇଁବାକୁ ପଡ଼ିଲା । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଅନେକ ସାଧୁ ଏଠାରେ ପରିତ୍ରାଣ ପାଇଲେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଜୈନ ଭିକ୍ଷୁମାନଙ୍କର ଚାହିଦା ପୂରଣ କରି ଏଠାରେ ଏକ କଠୋର ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଏହି ନିୟମ ଭଙ୍ଗ କରିଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଗଲା। ସେତେବେଳେ ପଲିତାନା ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ ଶାକାହାରୀ ସହର ହେଲା ।

ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ସହରର ଏହି ବିଶେଷତା ଜାଣି ଏଠାରେ ବୁଲିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ପଲିତାନାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଗୁଜୁରାଟର ଭବନଗରରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ବସ୍ କିମ୍ବା ଟ୍ୟାକ୍ସି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ସ୍ଥାନ ସହରଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୫୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହା ସହିତ ଆପଣ ଭଦୋଦରା କିମ୍ବା ଅହମ୍ମଦାବାଦରୁ ଟ୍ରେନ୍ କିମ୍ବା ବସ୍ ଯୋଗେ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିପାରିବେ ।